Set Jarl – kompletní larpová výzbroj pro vikinga
Cenově zvýhodněný set tří zbraní (meč Viking, sekera, dýka) a kulatý vikingský štít
Set Jarl je skvělá sada tří larpových vikingských zbraní (meč, sekera, dýka) a přizpůsobitelný vikingský kulatý štít pro larp. Všechny jsou vhodné pro larpy všeho druhu, larpové bitvy nebo cosplay události. Sada má zlevněnou cenu při nákupu samostatných zbraní a samozřejmě ušetříte na poštovném.
Viking je měkčený larpový meč pro larp, larpové bitvy a cosplay Stylově odpovídá cca 9. až 11. století, s tolerancí 7. až 12. století. Kvalitní měkčená čepel vhodná pro šerm, boj, larpové bitvy.
Vikingská sekera Ragnar je inspirovaná Ragnarem Lothbrokem ze série Viking. Kvalitní čepel vhodná pro šerm, boj, larpové bitvy. Opravdu důvěryhodný fotorealistický design. Jako alternativu může být součástí setu trochu menší zdobená vikingská sekera.
Set Jarl pak doplňuje třetí zbraň – osobní dýka pro larp. Tato trojice zbraní tvoří set Viking. Set Jarl kromě těchto tří zbraní obsahuje i vikingský štít.
Štít lze zcela přizpůsobit „šitým na míru“. Můžete si vybrat jedno z nabízených témat (snažíme se nabídnout historicky zdokumentované motivy kresby na štítu) nebo napsat vlastní. Můžete si také vybrat vlastní barvy. Můžete mít štít zcela jedinečný pro vás. Nebo si můžete objednat celou skupinu štítů se stejným obrazem, což znamená, že patříte k sobě.
Vlastnosti částí setu
– meč – je na výběr z pěti variant podle různé čepele – od 80 cm do 107 cm (42,5 „), z toho čepel je 63-84 cm, 440 g (dobře sedí v ruce. Lze použít na jakýkoli larp nebo cosplay. V našich hrách je populární, je odolný, univerzální larpový pěnový meč s pěkným designem.)
– Sekera Ragnar: 65 cm (26 „), 300 g / Vikingská sekera 35 cm, 195 g
– dýka: délka 43 cm (17 „), 200 g
– kulatý štít 60 cm (24 „)
Jak je to s čepelí a celkovou délkou těchto mečů
Vikingské meče nebývaly dlouhé. Typická délka je 80-90 cm. Proto i my nabízíme délky 80 a 90 cm. Co leckoho překvapí, že zhruba každý pátý vikingský meč byl jednobřitý v délce shortsword 80 cm.
Jednobřitý vikingský meč?
Jednobřitý vikinský meč byl běžnější, než by si mnozí mysleli; přibližně každý pátý nález norského vikinského meče má jednobřitou čepel připomínající langseax, která je zasazena do jílce meče, přičemž mnoho příkladů pochází z 9. století. U nálezů tupu „H“ je to dokonce kolem třetiny.
Inspirací pro jednobřitou verzi meče Erik je vikingský meč z 9. století nalezený na farmě North Arhus v Norsku.
Věštinou si myslíme, že tyto meče vznikly vývojem se saxu (což je něco jako jednobřitý těžký tesák užívaný Germány v římském období a v době stěhování národů) než jako varianta meče. A později se z tohoto meče vyvinul Falchion. Ale tenhle druh meče se ukázal jako velmi praktický. Meč s rovnou čepelí je méně účinný než meč s mírným zakřivením, jako je byzantský paramerion, čehož si mohl být severský válečník dobře vědom, a proto i vikingské jednobřité meče postupě získaly mírně prohnutou čepel. Je zřejmé, že se nejedná o zbraň optimalizovanou pro bod, ale pro sekání, čemuž napomáhá mírné zakřivení na špičce.
Která z variant meče je ta správná pro vás
Viking je nyní s novou generací čepele. Vypadá skoro stejně jako první generace, ale ve skutečosti jsou použité úplně jiné materiály a zbraň má mnohem lepší vlastnosti. Je použita úplně jiná pěna: Použitá pěna je měkká (cca Shore A 25) – zhruba stejně jako latex. Na rozdíl od latexu ovšem netrpí žádným z jeho neduhů – je bezúdržbová, použitelná v jakémkoli počasí a neobsahuje žádné alergeny. Tato pěna je sice měkčí, ale současně houževnatější proti roztržení než naše zbraně první generace, které používají čepele A35. Pro zpevnění je v celé hmotě pěny vedená polyamidová rozhož, která ji zpevňuje a zabraňuje ulomení špičky nebo šíření natržení ostří čepele. Pro ještě větší zodolnění čepele je povrch zpevněný tenkou vrstvou speciálního polyuretanu, který je ještě odolnější proti roztržení.
107 cm Dlouhý meč (v pravidlech larpových bitev někdy „bastard“)
Pokud děláte cosplay nebo je to jen víceméně rekvizita v larpu, dobré řešení pro skvělý poměr cena / kvalita. A také na fotkách ten dlouhý meč vypadá „chlapácky“.
90 cm Jedroruční meč
Má kratší – autentičtější rukojeť a s délkou 90 cm se bez problémů vejdete do standardů „jednoruční meč“ všech larpových bitev. Jádro má průřez 8×10 mm, takže je tužší než v předchozí variantě. Společně s délkou to meči dává mnohem větší tuhost. Délka navíc pomáhá k lepší ovladatelnosti.
80 cm Krátký meč
je zkrácená verze meče 90 cm. Má proto většinu vlastností totožných. Díky kratší délce je lehčí a ještě snáz ovladatelný. Ideální pro středověké bojovnice.
Varianty 80 a 90 cm jsou díky svým vlastnostem dobře použitelné v jakékoli larpové bitvě včetně kekelu a dřeváren.
Pokud váháte a nemáte zvláštní dvod pro jinou volbu, je pro vás nejspíš meč 90 cm.