Proč repliky historických středověkých koberců

Repliky historických středověkých koberců v našem obchodě jsou určené nejen pro larp, film, reenactment a podobně, ale samozřejmě také pro vaše originální interiéry – protože jsou unikátní a většinu z nich nenajdete nikde jinde. Jak je to možné? V estetice koberců přešlo několik velkých vln a současně většinou podle vzoru poznáte i dobu a místo, odkud koberec (jeho design) pochází. Když dnes zkusíte koupit tradiční nebo „historický“ koberec, většinou to bude bohatě zdobený koberec perský a dobou jeho vzniku bude nejčastěji 19. století, někdy 18. století. Starší vzory prostě dávno vyšly z módy. Pokud se věnujete living history, reenactmentu, natáčíte historický film, chcete dotáhnout k dokonalosti výpravu čehokoli, co souvisí s historií, většinou jste doteď tomu slovu uvěřili a pořídili si koberec, jehož vzor i v tom nejlepším případě vznikl někdy koncem 17. století. Žádný středověk, ani renesance natož něco staršího. To nás dovedlo k tomu pustit se do výroby co nejvěrnějších replik historických koberců.

Vzory a design historických koberců

Repliky historických středověkých koberců. Replika historického středověkého koberce ze seljuckého období
Repliky historických středověkých koberců
Design koberců připravujeme sami a snažíme se co nejvěrněji držet předlohy – buď historického nálezu nebo malby. Většinou tedy nabízíme unikát. Máme dvě možnosti, kde staré koberce hledat. Jeden jsou nálezy. Například nejstarší dochovaný koberec, který jsme nalezli, je starý zhruba 2500 let. Podle místa nálezu se mu říká Pazyryk, ale vznikl pravděpodobně na území říše Urartu na Kavkaze. Zní to nadějně, že nálezů je hodně, ale opak je pravdou. Je jich velmi málo. O spoustě těch krásných koberců zdobících nejrůznější paláce navíc sice víme, občas máme i docela věrný popis, ale samotný koberec se nedochoval. Trochu lepší je to až někdy z období seldjucké říše v Malé Asii a Nasrídovského období na Pyrenejském poloostrově, ale i tak jich jsou velmi vzácné. Zlom přichází někdy koncem patnáctého století. Nálezů ze šestnáctého století už je docela dost. Dají se v aukcích koupit i originální, ale ceny jsou opravdu vysoké. Druhý zdroj informací jsou malby a ilustrace. Kupodivu tam nacházíme řadu zajímavých koberců. V Evropě byly koberce ve středověku velmi drahé. To znamená opravdu velmi drahé a dovolit si je mohla jen nejbohatší nobilita. Do Evropy se dovážely prakticky výhradně z islámských zemí – buď z Anatolie, nebo z nasrídovské říše na pyrenejském poloostrově. V Evropě se koberce začaly vyrábět nejspíš nejdřív na Pyrenejském poloostrově a pak v Sicilském království, ale tím si nejsme zcela jisti. Na štaufském dvoře byly interiéry vybavny mnoha koberci, ale jestli vznikly přímo na místě, neumíme doložit. Nejstarší doložená výroba koberců v Evropě je někdy z šestnáctého století. Tato výroba měla dvě centra – jednak Itálii a jednak Nizozemí. Ale i tak, koberec do nějakého konce šestnáctého století byl prostě velice luxusním zbožím velmi pravděpodobně dovezeným z orientu. Není náhoda, že na obraze jsou koberce malované většinou na schodech před Madonou nebo během šestnáctého století se panovníci a nobilita, která se s nimi chtěla (a mohla) měřit, nechávali malovat v dominantním postoji právě na pěkném koberci. My se zaměřujeme na repliky právě z těchto „temných“ období, ze kterých je památek málo a estetika koberců se výrazně odlišuje od všeho pozdějíšho. Jádro naší nabídky jsou koberce středověké a částečně trochu mladší, někdy do první půlky šestnáctého století. Tedy takové, které nekopupíte jinde. Nabídka historických koberců je zde >>

Materiál koberců

Pokud jde o materiál – rozepisujeme se o něm níže, ale chcete-li být historicky opravdu věrní, je správnou volbou vlna. Nabízíme ručně vázané koberce z nejvalitnější vlny, které jsou nejen vázané, ale i barvené tak, aby to co nejlépe odpovídalo době vzniku. Tedy barvy jsou výhradně přírodní, většinou rostlinného původu. To jsou koberce, které jsou historicky věrné, krásné a mají spoustu předností. Takže logicky hledáte-li pěkný koberec do vašeho bytu nebo domu, to je volba i pro vás. Ale možná máte omezený rozpočet, chcete koberec vozit na outdoorové akce, kde s ním budete hrubě zacházet – a hledáte něco lowcostového a snáz udržovatelného. V tom případě máme na výběr syntetické materiály. A naopak, jestli chcete to nejlepší, můžeme vám udělat i koberec hedvábný, který dnes i v historii byl tím nejluxusnějším, co bylo možné pořídit. Víc podrobností a rozdíly popisujeme níže.
Repliky historických středověkých koberců. Jan van Eyck - Madona s dítětem - Madona with child replica of carpet
Jan van Eyck – Madona s dítětem – Madona with child replica of carpet

Vlněné koberce

Ovčí vlna je přírodní živočišné vlákno. Je to tradiční historický materiál, naprostá většina historických koberců je z vlny (výjimkou jsou ty nejnákladnější, které jsou hedvábné). Vlněný koberec má brilantní barvy, kterým se koberec syntetický přibližuje, ale nikdy je plně nedosáhne. Vlna je také měkká a příjemná na dotek. Vlna v interiéru dýchá a pracuje s vlhkostí. Kvalitní vlněný koberec uchovává lanolin z vlny a po pohlazení cítíte jeho „mastnotu“. Čím kvalitnější, tím víc je lanolinu. Citlivost k vlhkosti má klady i zápory. Kladem je, že se v místnosti dobře žije a koberec pomáhá stabilizovat klima. Nevýhodou může být, že, dlouhodobá vlhkost může koberec poničit. V interiéru by se mohlo stát, že pokud třeba vytopíte místnost vodou, je potřeba koberec poté nechat dobře proschnout, stejně pokud ho vozíte na akce, kde vám velmi pravděpodobně zvlhne. Zvlhnutí samo o sobě nemusí být problém, jen ho pak nemůžete nechat sbalený, ale po návratu ho musíte nechat proschnout. Naše vlněné koberce jsou ze 100% z přírodního materiálu, z vlny původem z Nového Zélandu. Jsou tkané ručně a barvené 100% přírodními barvivy rostlinného původu, stejnými, jakými se barvila vlákna pro tkaní koberců v historii. Jsou vždy kompletně ručně zhotovené. Děláme je na zakázku, takže můžeme velikost přizpůsobit zákazníkovi a současně do každého ze vzorů každého vlněného koberce dáváme nějakou specifickou nepatrnou odchylku, takže váš koberec bude unikátní. Obecně se snažíme se o to, aby byl historicky opravdu co nejvěrnější replikou. Dobře ošetřovaný vlněný koberec vydrží i stovky let. Pokud se o něj dobře staráte, prakticky nestárne – a to i když ho normálně používáte. (Nejstarší koberec, který máme dochovaný, je z Pazyryku a jeho stáří je zhruba 2500 let). Vlněný koberec je z toho důvodu také výborná investice – jeho cena trvale poroste, pokud jde o kusové a málo obvyklé vzory, bude růst ceny větší.

Výhody vlněného koberce

 • Historicky je to dokonale věrný materiál.
 • Má krásné brilantní barvy, příjemný omak a hřeje.
 • Dýchá s prostředím a pomáhá udržovat příjemné klima.
 • Vlna nehoří.
 • Vlněná vlákna se na rozdíl od syntetických nelámou.
 • Vlněný koberec přečká věky a jeho cena trvale poroste – je to tedy bezpečná konzervativní investice. Naše vlněné koberce budou vždy unikátní, žádné dva nebudou zcela identické a nepořídíte je nikde jinde.

Nevýhody vlněného koberce

 • Chce citlivou údržbu a promyšlené zacházení.
 • Je citlivý na vlhkost, při špatném uložení může plesnivět
 • Pokud ho necháte někde sbalený dlouho mohou ho napadnout moli (lépe je mu pokud je na podlaze a normálně ho používáte).
 • Na přímém prudkém slunci barvy během času blednou.
 • Různé skvrny na něm zanechávají stopy.
 • Postupně nabírá prach. Což je dobré pro pohodu v obytné místnosti, ale současně to chce vlněný koberec čas od času vzít na klepadlo a prach z něj šetrně vyklepat.
 • Pokud ho udržujete vysavačem, hlavně s vyšším výkonem, počítejte s tím, že bude pouštět vlas. Vysavač není právě vhodný, vlněný koberec chce vyklepat.

Kam se vlněný koberec hodí

Je to ideální koberec do obytných místností, kanceláří, hotelu apod. V reenactmentu je krásný, to je opravdu historicky zcela věrná replika která ale vyžaduje citlivé zacházení a potřebnou péči

Polyesterové (PES) koberce

Dnes běžný materiál koberce. Syntetický materiál, u koberců lowcostová varianta. Je strojově vyráběný, koberce z naší nabídky v malých sériích. Má řadu předností. Na omak je měkký, připomíná svých charakterem ttřeba softshellový materiál. Nemá hmatatelný vlas.

Výhody koberce z polyesteru

 • Nízká cena
 • Snadno se udržuje a snese v mnoha směrech drsné zacházení. Můžete ho čistit bez velkých ohledů, rychle schne
 • Není citlivý na vlhkost,neplesniví, neničí ho moli
 • Je lehký, ideální na larpy, outdorové akce apod. Ale praktický třeba i do bytu s malými dětmi, protože se snadno udržuje.
 • Naše koberce mají na rubu nepropustnou a protiskluzovou pogumovanou vrstvu – takže vás odizolují od prachu i vlhkosti
 • Naše koberce, tedy i tyto, jsou vyráběné v malých sériích a identické nekoupíte nikde jinde. Vznikají jako velmi věrné repliky historických koberců.

Nevýhody koberce z polyesteru

 • Jeho životnost má své meze, časem se prochodí.
 • Polyester není odolný k horkým předmětům, speče se.

Kam se hodí koberec z polyesteru

V domácnosti je to lowcost řešení. hodí se na schody, do předsíně, kuchyně apod. Larp, film, reenactment. Můžete používat i ve stanu, kde bude fungovat jako dobrá izolace.

Polypropylenové (PP) koberce

Dnes je to nejspíš nejběžnější materiál koberce. Syntetický materiál, u koberců lowcostová náhrada vlny. Je strojově vyráběný, koberce z naší nabídky v malých sériích. Má řadu předností. Nabízíme polypropylenové mikrovlákno se 7mm vlasem, je velmi měkký a hebký na omak, trochu připomíná mohérová vlákna, a zatepluje prostor.

Výhody koberce z polypropylenu

 • Nízká cena
 • Snadno se udržuje a snese v mnoha směrech drsné zacházení. Můžete ho čistit bez velkých ohledů, rychle schne
 • Není citlivý na vlhkost,neplesniví, neničí ho moli
 • Naše koberce, tedy i tyto polypropylenové, jsou vyráběné v malých sériích a identické nekoupíte nikde jinde. Vznikají jako velmi věrné repliky historických koberců.
 • Naše koberce mají na rubu nepropustnou a protiskluzovou pogumovanou vrstvu – takže vás odizolují od prachu i vlhkosti
 • Výborně tepelně izoluje, dobře se na něm i leží

Nevýhody koberce z polypropylenu

 • Jeho životnost má své meze, časem se prochodí, PP vlákna mají sklon se lámat. Pokud bude na frekventovaném místě (třeba chodba) počítejte tak 20 let.
 • Polypropylen není odolný k horkým předmětům, speče se.
Dlouhý vlas (7mm) PP mikrovláknou („syntetická vlna“) – na místa, kde se méně chodí, ale za to je mnohem příjemnější na dotek, lépe se na něm sedí nebo leží.

Kam se hodí koberec z polypropylenu

V domácnosti je to lowcost řešení. 2 mm vlas se hodí na scody, do předsíně apod., 7 mm vlas do obytných místností, kanceláře. Larp, film, reenactment. Můžete používat i ve stanu, kde bude fungovat jako dobrá izolace, včetně tepelné.

lorenzetti polyamidPolyamid (PA) koberce

Materiál pro zátěžové koberce. Syntetický materiál, někdy nepřesně nazýván nylonem (nylon je brandové označení pro jeden z řady polyamidů). Cenově dostupný a mechanicky nejodolnější ze syntetických materiálů. Je strojově vyráběný, koberce z naší nabídky v malých sériích.

Výhody koberce z polyamidu

 • Nízká cena
 • Mechanicky velmi odolný a trvanlivý, vydrží víc než jakýkoli jiný syntetický materiál a vlna
 • Snadno se udržuje a snese v mnoha směrech drsné zacházení. Můžete ho čistit bez velkých ohledů
 • Není citlivý na vlhkost, neplesniví, neničí ho moli
 • Naše koberce mají na rubu nepropustnou a protiskluzovou pogumovanou vrstvu – takže vás odizolují od prachu i vlhkosti
 • Ze syntetických materiálů má nejvyšší vlas a dobře izoluje i tepelně.
 • Naše koberce, tedy i tyto, jsou vyráběné v malých sériích a identické nekoupíte nikde jinde. Vznikají jako velmi věrné repliky historických koberců.

Nevýhody koberce z polyamidu

 • Polyamid není odolný k horkým předmětům, speče se.
 • Na omak je tvrdší než polyester nebo polypropylen

Kam se hodí koberec z polyamidu

V domácnosti se hodí se na schody, do předsíně, kuchyně apod. Jako náhradu vlny ho můžete ale použít i kdekoli jinde. Přestože je cenově maličko nákladnější než polyesterový, stále je o mnoho levnější než vlněný. Pokud jde o estetické vlastnosti – je někde na půl cesty. Larp, film, reenactment. Můžete používat i ve stanu, kde bude fungovat jako dobrá izolace.

Hedvábné koberce

Hedvábí je nejušlechtilejší materiál – a bylo jím i vždy v historii. Hedvábný koberec byl a je luxus. Jeho výroba je pracná, drahá – ale jeho vlastnosti jsou výjimečné. Hedvábné koberce jsou nejjemnější, nejhebší, mají nejjemnější vzory a nejsytější barvy. Hedvábí je kromě mimořádného doteku velmi krásné na pohled, materiál je lesklý a žádný jiný materiál nemá tak krásné a syté barvy jako hedvábí. Přestože existují různé syntetické náhrady, žádná nemá ani řádově srovnatelnou estetickou hodnotu. Výborně drží teplo a vyrovnává klimatické výkyvy – v zimě hřeje, v létě na omak chladí. Naše koberce jsou ze 100% z přírodního materiálu. Jsou tkané ručně a barvené 100% přírodními barviy rostlinného původu, stejnými, jakými se barvila vlákna pro tkaní koberců v historii. Jsou vždy kompletně ručně zhotovené. Děláme je na zakázku, takže můžeme velikost přizpůsobit zákazníkovi a současně do každého vzorů každého hedvábného koberce dáváme nějakou specifickou drobnou odchylku, takže váš koberec bude unikátní. Hedvábí je ze všech materiálů nejtrvanlivější. Dobře ošetřovaný hedvábný koberec vydrží i stovky let a pokud se o něj dobře staráte, prakticky nestárne – a to i když ho normálně používáte. Hedvábný koberec je z toho důvodu také výborná investice – jeho cena trvale poroste, pokud jde o kusové a málo obvyklé vzory, bude růst ceny větší.

Výhody hedvábného koberce

 • Má krásné brilantní a syté barvy, žádný jiný materiál neumí takové barvy.
 • Umí vykreslit nejjemnější detail kresby.
 • Hedvábný koberec má příjemný omak a v zimě hřeje, v létě chladí.
 • Hedvábná vlákna se na rozdíl od syntetických nelámou a jsou sice jemnější, ale odolnější než všechna ostatní.
 • Hedvábný koberec přečká věky a jeho cena trvale poroste – je to tedy bezpečná konzervativní investice. Naše hedvábné koberce budou vždy unikátní, žádné dva nebudou identické a nepořídíte je nikde jinde.

Nevýhody hedvábného koberce

 • Cena, je to luxusní zboží trvalé hodnoty.
 • Pokud ho necháte někde sbalený dlouho, mohou ho napadnout moli (lépe je mu pokud je na podlaze a normálně ho používáte).

Kam se hedvábné koberce hodí

Je to prémiový luxusní koberec do obytných místností, prestižních kanceláří a luxusních interiérů obecně. V reenactmentu dává smysl pouze jako ozdoba na královském nebo císařském dvoře. Hedvábí, a hedvábný koberec zvlášť, byl vždy demonstrací výjimečného postavení svého majitele.

Viskóza – umělá vlna

Je to lowcostová náhražka vlny. Vzhledově i na omak se vlně podobá víc než syntetické koberce. V současné době nemáme v nabídce, protože se obtížně vyrábí kusově nebo v malých sériích.

Doba výroby koberců na zakázku

Koberce z hedvábí a přírodní vlny jsou ze 100% přírodního materiálu (vlna nebo hedvábí), kompletně ručně vázané a jsou barvené přírodními barvami na rostlinném základě. Nabízíme je výhradně na objednávku a doba dodání bude 6-9 měsíců. Repliky historických středověkých koberců. Srovnání vlastností a použití koberců podle materiálu