Půjčovna vybavení pro larp a film

Měkčené zbraně

Původně vznikly pro larp a larpové bitvy. Ale kdo si představuje hokejku obalenou molitanem a oblepenou kobercovkou, už se dávno plete. Ty, které nabízíme my, spojují řadu vlastností zajímavých pro film:

  1. Jsou bezpečné. I když jsou určené dospělým, jsou v bezpečostní kategorii hračky. Jsou vymyšlené tak, aby se s nimi hráči, herci, komparzisté mohli do sebe pustit bez jakýchkoli ohledů a nezranili se. Dokonce se při jejich výrobě myslí i na to, aby byly inertní – tedy nepoužíváme latex, ae výhradně hmoty, které nebudí žádnou alergiii.
  2. Jejich design je perfektní.
  3. Některé řady jsou dělané tak, aby v ruce co nejvíce připomínaly opravdovou zbraň.
  4. Myslí se na to, aby leccos vydržely. Njejsou citlivé na počasí a další vlivy.

Ano, v detailu je na kameře poznáte. Ale v akci – a speciálně v zadních plánech – ne. Když se podíváte do playlistu videí Cesty časem  nebo do galerií fotek z larpů, můžete posoudit. Nebudou vám vlát jako ve Statečném srdci nebo ve Hrách o trůny.  A dovolí vám něco skvělého: Popravdě – když se člověk kouká na většinu bojových scén v různých filmech, je to utrpení, protože herci zpravidla brzdí své rány, nejdou do boje plnou rychlostí… není to věrohodné. Jsou tu výjimky některých velkofilmů, kde se klíčové scény velmi trvdě a dlouho secvičují, ale to jsou výjimky. Navíc si tohle nedovolíte v hromadné akci s více plány. Ovšem s měkčenými zbraněmi můžete celé zadní plány vyzbrojit bezpečnou výzbrojí a herci do sebe i bez vlkého tréninku budu moci jít zcela věrohodně – na plnou sílu, plnou rychlostí. A umíme vám je vyrobit na míru, ve větším množství, za výborné ceny a velmi rychle.

Zbraně, které prodáváme, používáme na našich hrách a jsou k dispozici k půjčení i vám na vaše akce. Pro orientaci, co je co, použijte  nabídku eshopu. Ve fundusu půjčovny jsou v jednom dvou exemplářích prakticky všechny měkčené zbraně a rekvizity, které najdete v eshopu, některé v větším množství – např. meč rytíř 20 ks atd. Nejlepší je napsat nebo zavolat a domluvit se, co konkrétně potřebujete. Půjčovné je většinou 100,- za kus a akci / víkend. 

Jsou to samozřejmě zbraně primárně určené pro larp, při výběru vám rádi poradíme, co je dostatečně odolné pro larpové bitvy a co se hodí spíš jen pro cosplay (poznáte to ale i v eshopu podle ikonek pod každým produktem).

Jestli se divíte, proč by to mělo zajímat filmaře, rádi vám vysvětlíme a pustíme ukázky, co měkčené zbraně před kamerou způsobí. Samozřejmě jsou určené pro zadní plány a kompars, kde ve vizuálu udělají mnohem víc než zbraně kovové a rádi vám vysvětlíme, jak je to možné.

Kostýmy

Máme fundus odpovídající době cca 1250-1320 a umíme do této doby obléknout zhruba stovku lidí (máme růzé velikosti, společenské postavení od vesničanů přes měšťany až k panstvu. Oblékáme samozřejmě naše hry, ale také tu a tam hry jiných autorů, nějaké to focení nebo natáčení, stylové svatby apod. Výběr chce s ohledem na množství individuální domluvu. Podívat se můžete buď do galerií fotek z larpů nebo do playlistu videí Cesty časem.

Půjčený kostým nijak neošetřujte, neperte ho, nečistěte. To uděláme my. Budeme rádi, když ho necháte proschnout, ale to stačí.

Cena půjčovného je 10% pořizovací ceny na den. U prostého oděvu bez brokátových doplňků se pohybujeme kolem 400kč za komplet oblečenou postavu za den.

Šlechtická postava s brokátem a nějakými specialitami, jako jsou klobouky a plstěné čapky  se může dostat i na dvojnásobek a u cennějších věcí vás požádáme o složení vratné zálohy.

Započítáváme jen dny, kdy kostým aktivně používáte. Je v pohodě přijet si pro kostým ve středu, obléct ho v pátek a v sobotu a další středu ho zase vrátit. Zaplatíte jen za dva dny používání.

Pujcovna mestaneslechtici

56157348 381918009065922 211906062817689600 o

Na jaké období se specializujeme?

Máme kostýmy na půlku 13. až začátek 14. století v Evropě a dokážeme obléknout podobné období i pro blízký východ (křižácké války a Byzanc). Pakliže potřebujete univerzální tuniku ke kotníkům nebo po kolena, pak můžete obléct období i starší.

Základ u nás můžete vzít i na vikingy, ale nemáme některé typické doplňky. Pořídit u nás ale určitě můžete základní spodní tuniku dlouhou pro ženy i ke kolenům pro muže, ovinky, opasek, tašvici a plášť.

U šperků a doplňků je to období širší. I když i tady se soustředďujeme na “naše” období – 13/14. století, začínáme někdy v období stěhování národů a končíme začátkem 16. století.

U nákladnějších věcí chceme složit vratnou zálohu – například na královské koruny, misál nebo luxusnější části oblečení.

Řemeslníci nebo statkáři
Řemeslníci nebo statkáři mají méně barevný oděv s typickými pokrývkami hlavy – pro muže coif a pro ženy čepec svaté Brigitty

Jaké společenské vrstvy oblečeme?

Od vesničana po měšťana vás oblékneme i se všemi doplňky, pokrývkou hlavy, opaskem, tašvicí, pláštěm a ovinkami. Nemáme nohavice a nemáme boty. Ale máme ručně obšité ovinky!

 

 

 

 

Řemeslníci v oděvu z barvené vlny a s ručně vyšívanými kápěmi.
Řemeslníci v oděvu z barvené vlny a s ručně vyšívanými kápěmi.

Bohatší měšťany a nižší šlechtu reprezentují barevné oděvy s výšivkami a brokátovými doplňky. Půjčit si u nás můžete tuniky s brokátovými lemy, brokátové kápě a výrazně barevné doplňky.

Šlechtice oblékneme také, jen celobrokátových oděvů máme jen pár kusů, ale barevně a s luxusními doplňky oblékneme i krále a královnu. Máme i repliky některých středověkých královských korun a šperků. Pár starších je z pryskyřice, nyní už děláme vše z mosazi nebo chirurgické oceli a obojí je pozlaceno, aby byly opravdu autentické.

 

49184556 2430668243827513 5088506608955162624 o

Z kléru dokážeme obléknout kardinály – pro ně máme krom červených pláštěnek i kardinálské klobouky, z mnišských řádů pak oblečeme postavy dominikánů a benediktýnů.

Z ženských řádů umíme obléct klarisky a benediktýnky. To všechno včetně doplňků a pokrývek hlavy. Doplňky v tomto případě jsou šperky pro kardinály, ručně psaný misál (půjčujeme jen proti záloze), provazy místo opasků pro řádové sestry a bratry, středověké růžence.

Další kostýmy tu máme pro skupinu templářů (bílé varkoče i pláště s červeným tlapatým křížem) a johanitů (červené varkoče s bílým prostým křížem).

Řeholní sestry - černé či šedé tuniky a bílé plachetky.

Templářští rytíři

 

 

 

 

 

 

Ze zbroje si můžete půjčit několik kusů prošívaných doplňků – límec, pár batvatů, jednu komplet prošívku na štíhleší postavu.

A pak samozřejmě půjčujeme larpové zbraně a štíty.

Šlechtičny s typickými pokrývkami hlavy
Šlechtické oděvy mají bohatší barevnost a brokátové doplňky. Tady vidíte i gepent – látkovou korunku a jemný průhledný závoj.

Z jakých materiálů jsou kostýmy šité?

Naprostá většina cestočasového fundusu je vyrobená z vlny nebo ze směsové látky, kde určitý podíl dělá právě vlna. Asi deset kostýmů je ze lněného nebo bavlněného plátna. Doplňky na blízký východ (šerpy, turbany, čapky) jsou z hedvábí nebo z viskózy, čapky jsou vlněné.

Brokát používaný na části kostýmů je buď hedvábný nebo polyesterový, opasky jsou z hověziny. Výšivky na kápích jsou vyšité ručně akrylovou přízí. Závoje a plachetky jsou ze všeho možného – hedvábím počínaje, bavlnou, lnem a polyesterem konče.

Repliky historických šperků

V této oblasti si budujeme slušný fundus. Zatímco nejstarší kousky byly z PU pryskyřice, v současné době je děláme z odlévané pozlacené mosazi. Kameny jsou mixem syntetických a reálných, perly buď říční nebo umělé. Každopádně nám jde o to, aby vzhled byl dokonalý a s maximální přesností odpovídal historické předloze.

Najdete u nás spony, zdobené opasky, brože, náhrdelníky, náušnice… až po korunovační klenoty. A to z období počínajícího stěhováním národů (gótské spony), šestým stoletím (vláda Justiniána a Theodory) po cca konec patnáctého století.

A kdybyste chtěli něco, co nemáme, umíme udělat. Jen to chce samozřejmě odpovídající čas a rozpočet

Půjčovna vybavení pro larp a film -repliky historických šperků
Repliky královských korun.
Ručně psaný a vázaný misál
Ručně psaný a vázaný misál s textem bohoslužeb a přepisem části zbraslavské kroniky.

Historické koberce

U nás najdete unikátní sbírku replik historických koberců. Jsou to až na výjimky středověké koberce – které nikdo jiný nemá. Necháváme si je vyrábět na míru a jde  opravdové historicky autentické repliky podle nálezů fragmentů koberců nebo podle středověkých obrazů. Popravdě – máme je i v lowcostových variantách, a jestli je potřebujete na delší natáčení, dává větší smysl si je prostě koupit než půjčovat.

Pokud na své natáčení potřebujete koberec z konkrétní doby nebo přímo nějaký konkrétní vzor v konkrétní velikosti, umíme vám je udělat. Bude to možná trochu dražší než ty, co nabízíme běžně, ale ne o moc – rozhodně se nebojte horentních částek, stále se dokážeme vejít do lowcostových hranic. Budeme potřebovat nějaký čas na vyrobení, ale ani toho se nebojte. Standardně to budou tak dva měsíce, pokud pjde o PES nebo PP materiál a lze to urychlit i na půlku. Poměr cena / rychost je věc priorit. Kvalita ne, vizuální autenticitu v rámci filmového natáčení zaručujeme vždy na 100% – protože jsou unikátní a většinu z nich nenajdete nikde jinde. Jak je to možné?

V estetice koberců přešlo několik velkých vln a současně většinou podle vzoru poznáte i místo, odkud koberec pochází. Když dnes zkusíte koupit tradiční nebo „historický“ koberec, většinou to bude bohatě zdobený koberec perský a dobou vzniku jeho vzoru bude nejčastěji 19. století, někdy 18. století. Starší vzory prostě dávno vyšly z módy.

Pokud natáčíte historický film, chcete dotahnout k dokonalosti výpravu, nevěřte tomu, že někde v obchodě nabízejí “tradiční” nebo “historický” koberec. To, co prodávají obchody s koberci totiž používá vzor i v tom nejlepším případě vznikl někdy koncem 17. století. Žádný středověk, ani renesance natož něco staršího.

Replika historického středověkého koberce ze seljuckého obdobíDesign koberců připravujeme sami a snažíme se co nejvěrněji držet předlohy – buď historického nálezu nebo malby. Většinou tedy nabízíme unikát. Máme dvě možnosti, kde staré koberce hledat. Jeden jsou nálezy. Například nejstarší dochovaný koberec, který jsme nalezli, je starý zhruba 2500 let. Podle místa nálezu se mu říká Pazyryk, ale vznikl pravděpodobně na území říše Urartu na Kavkaze.

Zní to nadějně, že nálezů je hodně, ale opak je pravdou. Je jich velmi málo. O spoustě těch krásných zdobících nejrůznější paláce navíc sice víme, občas máme i docela věrný popis, ale samotný koberec se nedochoval. Trochu lepší je to až někdy z období seldjucké říše v Malé Asii a Nasrídovského období na Pyrenejském poloostrově, ale i tak jich jsou velmi vzácné. Zlom přicháí někdy koncem patnáctého století. Nálezů ze šestnáctého století už je docela dost. Dají se v aukcích koupit i originální, ale ceny jsou opravdu vysoké (v korunách jsou to jednotky někdy desítky milionů). Druhý zdroj informací jsou malby a ilustrace. Kupodivu tam nacházíme řadu zajímavých koberců.

V Evropě byly koberce ve středověku velmi drahé. To znamená opravdu velmi drahé a dovolit si je mohla jen nejbohatší nobilita. Do Evropy se dovážely prakticky výhradně z islámských zemí – buď z Anatolie, nebo z nasrídovské říše na pyrenejském poloostrově.

V Evropě se koberce začaly vyrábět nejspíš nejdřív v Sicilském království, ale nejsme si tím jisti. Nejstarší doložená výroba koberců v Evropě je někdy z šestnáctého století. Tato výroba měla dvě centra – jednak Itálii a jednak Nizozemí. Ale i tak, koberec do nějakého konce šestnáctého století byl prostě velice luxusním zbožím dovezeným z orientu. Není náhoda, že na obraze jsou koberce malované většinou na schodech před Madonou nebo během šestnáctého století se panovníci nachávali malovat v dominantním postoji právě na pěkném koberci.

My se zaměřujeme na repliky právě z těchto „temných“ období, ze kterých je památek málo a estetika koberců se výrazně odlišuje od všeho pozdějíšho. Jádro naší nabídky jsou koberce středověké a částečně trochu mladší, někdy do první půlky šestnáctého století. Tedy takové, které nekopupíte jinde. Nabídka historických koberců je zde >>

Dobová hudba pro film nebo historické akce

Dobová hudba

Většinou když v historickém filmu hraje “dobová” hudba, jsou uvozovky na místě. A to je škoda.

Zajitíme vám autenticky interpretovanou hudbu z období středověku až baroka. Hudebníci mohou být v obraze v kostýmech, nebo můžeme jen pomoci se zvukovou a hudební stopou filmu.

Mezi našimi spolupracovníky jsou přední odborníci a interpreti staré hudby – někteřé se specializují na středověk, jiní na renesanci a rané baroko, jiní čistě na baroko.

Ať půjde o hudbu duchovní, hospodskou nebo dvorskou, umíme vám pomoci, aby váš film byl po hudební stránce historicky správný a zněla v něm odpovídající a krásná hudba poučeně interpretovaná hudebníky, kteří vystudovali právě interpretaci staré hudby.

Další rekvizity a drobnosti pro film, larpy, outdoorové akce apod

Spousta různých předmětů z PU pěny – ruce, pánve, cihly, kamení apod. – které vypadají věrohodně a přitom s nimi lze bezpečně házet a bouchat

Mirelonové desky

Jde o desky na spaní v síle 2-4 cm o rozměrech 50 nebo 100 x 200. Pro ty, komu mirelon nic neříká, je to materiál používaný jako tepelná izolace, takže deska funguje jako taková luxusní karimatka. Spaní na mirelonu je pohodlnější než na karimatce a máme vyzkoušené, že opravdu dobře izoluje odspodu. Ve skladu jich máme asi 100, umíme tedy zhruba stovku lidí uložit na měkký teplý povrch. Půjčovné 10,- Kč za kus a den.

Plynová topení na LPG bomby

Filmová technika

Budete-li něco potřebovat, ozvěte se nejlépe přes kontaky nebo FB stránku https://www.facebook.com/CestyCasem nebo volejte 603 162 724 Tomáš, pokud jde o kostýmy 724 039 564 Gábi.