Thowt je naše značka larpových zbraní.monogram thowt small profilovka Od roku 2021 všechny nové modely označujeme kartuší božského kováře Thowta. Zákazníci tím mají deklarovanou standardizovanou kvalitu. V eshopu najdete i výrobky jiných výrobců, nebo některé zbraně ještě ze starších generací, ale u těch kartuše Thowt není.

Materiál a tvrdost čepelí

Jádra zbraní jsou nejčastěji sklolaminotové tyčky, dražší zbraně mívají jádra karbonové a nejkvalitnější zbraně mají jádra kompozitní. Konstrukce a materiály jsou věc stálého zkoušení a vývoje a v naší nabídce najdete všechny tři.

K měření tvrdost měkčení čepelí používáme stupnici Shore A, která dobře vyhovuje svým rozsahem.

Thowt swords

Jádra našich zbraní

Jádro vyrábíme z kompozitu sklolaminátu a karbonu. U některých extrémních čepelí je součástí kompozitu i polykarbonát. U hlavně starších modelů jsou jádra lehčí – mají kruhový průřez 6-12 mm, u novějších modelů používáme jádra s obdélým průřezem 6 x 15 mm až 10 x 15 mm. Jsou těžší tvrdší a odolnější.

Měkčení – polyuretanová pěna

Měkčení je z polyuretanové pěny, uvnitř které je zalitá rohož z polyamidu, u některých čepelí ze směsi polyamidu a kevlaru – ta chrání pěnu před roztržením nebo utržením špičky. Na popvrchu měkčení je tenká odolná vrstva charakterem blízká tenké kůži. Jejím účelem je zvýšení odolnosti povrchu čepele.

Složení pěny je velká alchymie a obecně jde o některou z polyuretanových pěn. Mohou mít velmi odlišné vlastnosti – jak různou tvrdost, tak odolnost proti roztržení a ulomení. Kvalitní pěny jsou vždy měkké, ohebné a nelámou se. Pro rychlou představu připomínají gumu.

Pěna má výhodu, že ji není třeba nijak zvlášť udržovat, není alergogenní a má násobně delší životnost proti latexu. Ke stárnutí však není zcela inertní. Proti UV světlu je odolná, ale je dobře vědět, že i když mnohonásobně víc než latex, UV vadí i pěně a i pěnová čepel léty stárne. Je tedy lepší zbraň uchovávat spíš někde ve tmě než vystavenou na sluníčku, pedant si na ni pořídí pochvu a čepel odhaluje jen pro boj. Pěna je ale citlivá na teplotu. Neprospívají ji vysoké teploty nad 50-60 stupňů a křehne, vystavíteli ji mrazu. Proto ji pokud možno nenechávejte třeba v zavřeném autě v létě, kde teplota může běžně vyskočit i nad 100 stupňů, a pokud bojujete v exteriéru v mrazivých dnech, mějte na paměti, že pěna při této teplotě nemá pružnost, na kterou  jste zvyklí a poškodí se mnohem snáz. Navíc vystavováním mrazu rychleji stárne.

Podle tvrdosti u nás najdete hlavní skupiny čepelí:

A25 – to jsou zbraně s kvalitím designem a špičovými vlastnostmi. Naše čepele se značkou Thowt mají ShA 20-25. Jsou měkké, obecně jsou lépe přijímané na velkých mezinárodních hrách, pracujeme na trvalém vývoji. To jsou naše současné čepele, standardně s vysoce odolním jádrem 6×15 až 10×15 mm. Vyhoví nárokům všech druhů larpů a larpových bitev, samozřejmě cosplay, a jsou vhodné i pro filmové a divadelní užití. Jesou dost odolné i pro dřevárny, kekel – hardcore full gear a full force bitvy. Použitá pěna je stejně měkká jako latex, takže zbraň vyhoví i tam, kde jsou předepisované latexové zbraně.

A35 – Klasické low cost univerzální larpové zbraně. ShA 35 mají naše standardní čepele první generace našich mečů. Jde o materiál, který je odolný, pružný a představuje dobrý kompromis pro různé použití. Mají pěkný design, jsou za výborné ceny a jsou určené pro larpový boj, i když nejsou tak odolné jako předešlé. Jsou to zbraně použitelné na většinu druhů larpů, mají dobrou odolnost – obstojí v cosplay, soft bitvách. Je tvrdší než latex, měkčení má tvrdost ShA35. Je pro larpy všeho druhu, nevhodná pro trénink a některé modely nejsou vhodné pro bitvy a dřevárny. Není ideální (ale je použitelná) pro filmové natáčení (má měkčí jádro  čepel na kameře „plave“.)

Některé z našich produktů mají pěnu ještě měkčí a mají tvrdost kolem ShA 10. Typicky jde o kladiva, palice a podobné zbraně.

Rukojeti a záštity

U záštit jde vždy o volbu. Obecně se používají pružné materiály, které ránu sice tlumí, ale nedovolují klasickou práci se záštitou, kterou znají šermíři zvyklí na železo. Jejich výhodou je bezpečnost. A také na naprosté většině větších mezinárodních akcí nejsou dovoleny jiné než pružné záštity. PP/PA záštity bývají na horním konci přípustnosti.

V naší nabídce zbraní Thowt najdete v principu dvě řady: První používá pružný materiál (polyuretan) se Shore A 50-60 (tvrdá guma). Pružnost materiálu mu dává velkou odolnost proti zlomení, ale při extrémním zatížení v kekel bitvách se to stát může. Proto jsme pro bitvy vytvořili speciální sérii “Battle série”. Má záštity polypropylenové nebo polyamidové s tvrdostí Shore D kolem 60-70. Pro představu – je to podobná tvrdost jako dřevo, přičemž proti dřevu má polypropylen i polyamid mnohem lepší mechanické vlastnosti a odolnost. Především jsou pružné a velice houževnaté, takže je reálně nemožné je zlomit.

Záštity mečů Thowt jsou různé a jejich materiál i tvrdost najdete u každého produktu v popisu. Některé jsou z různě tvrdých materiálů chrakterem blízkých gumě, některé jsou z polypropylenu nebo polyamidu. Ty jsou tvrdé podobně jako dřevo – jen jsou mnohonásobně odolnější ve všech směrech.

Záštita dřevěná nebo z tvrdé pryskyřice je oblíbená na českých kekel bitvách. Chová se víc jako železo. Nevýhoda je, že není zcela bezpečná při kontaktnějším boji a mimo ČR vás s takovou zbraní zhusta nepustí do hry a tyto záštity a našich produktech nenajdete. Neděláme ani kovové záštity. Ve skutečnosti na našich zbraních nenajdete s výjimkou vyvažovacího závaží kovového vůbec nic. Děláme je tak, aby splňovaly certifikaci CE jako hračky. Což pro účastníky larpových bitev může znít překvapivě, ale jde o to, aby organizátoři her měli jistotu, že jsou bezpečné, a hráče s našimi zbraněmi mohou pustit do hry.

Všechny naše zbraně jsou zcela bezpečné a odpovídají bezpečnostím standardům pro kategorii „hračka“. Neobsahují tedy žádné kovové prvky, s jedinou výjimkou – a to je závaži u zbraní, kde je explicitně uváděno, že zbraň je vyvažovaná. Jilce jsou ve všech případech zásadně plastové – jde buď o tužší PU pěnu, nebo pěnu kombinovanou s termoplasty. Tvrdost pěny u jilce bývá kolem Shore A 50. Kovové závaží u vyvažovaných zbraní je uložené zásadně uvnitř rukojeti – tedy schované v dlani bojujícího – a nezasahuje z dlaně ven (třeba do hlavice). Takže i vyvažovaná zbraň je zcela bezpečná i v kontaktním boji.

 

Další materiály, na které se hráči ptají

Latex

Latex je tedy sice měký a z určitého pohledu bezpečný, ale má několik problematických vlastností: Někteří lidé jsou na latex alergičtí, latex stárne a křehne a většinou je nutné ho udržovat třeba ošetřováním silikonem.

Latexové čepele patří k nejměkčím a mívají tvrdost zhruba ShA 20. V naší nabídce nejjsou žádné latexeové zbraně, latexové jsou jen některé masky a další rekvizity – materiál je u nich kvůli možné alergii vždy značen.

EVA

Kromě latexu se v podomácku vyráběných zbraní na měkčení užívají nejčastěji mikroporézní pryž nebo EVA. Mikroporézní pryž a EVA mají horší odolnost proti otěru a natržení, takže se přelepují nejčastěj textilní páskou. Což je dobré do hardcore bitev, ale samozřejmě ubírá na designu a zvyšuje tvrdost povrchu a je třeba je občas vyměnit. Pro představu – většina doma stavěných zbraní má tvrdost povrchu kolem ShA 40-50. Což je limit daný textilní páskou.

Tvrdé polyuretanové pěny

Na trhu najdete záplavu většinou levných zbraní, které jsou vzhledově pěkné, ale čepel má tvrdost Shore A 50 i vyšší. Současně jde často i o křehkou pěnu, která se láme. Jsou použitelné čistě jen pro cosplay (kde naopak jejich mechanické vlastnosti nejsou problém).